Objawienia fatimskie są ważnym wydarzeniem w Kościele katolickim. Związane jest to nie tylko z ich znaczeniem dla wielu ludzi, czy szerokim upowszechnienia na świecie, ale także z jego ścisłym związkiem z przesłaniem Ewangelii, głębią, z jaką znaczą przeżywanie wiary przez wielu katolików oraz proroczym zasięgiem swoich wezwań. Kościół potwierdził, iż objawienia fatimskie są wiarygodne i zasługują na urzeczywistnianie w życiu chrześcijan.
Orędzie fatimskie jest wymowne dla ludzi wierzących. Niesie w sobie dynamikę dla teraźniejszości i otwiera horyzonty wiary na przyszłość. Ponieważ wydarzenia fatimskie są wezwaniem dla ludzi naszych czasów, obchody ich pierwszego stulecia powinny stać się kolejnym narzędziem do umocnienia wiary.
Obchody będą też miały aspekt społeczny i kulturalny, obecny jednak zawsze i tylko w perspektywie misji. Wydarzenia społeczne i kulturalne są bowiem uprzywilejowanym środkiem dotarcia do osób znajdujących się stosunkowo daleko od Kościoła, są wyrazem wiary, która jest celebrowana, są chrześcijańskim uściśleniem ludzkich rzeczywistości.
Na bazie takich założeń zostały zdefiniowane główne cele obchodów stulecia objawień fatimskich, do których należą:
Cel uzupełniający:
Międzynarodowy kongres na stulecie objawień
Sanktuarium Fatimskie (w porozumieniu z Wydziałem Teologii Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego) organizuje liczne sympozja naukowe. Ich zwieńczeniem będzie międzynarodowy kongres, który odbędzie się w Fatimie od 21 do 24 czerwca 2017 roku. Podczas kongresu analizowane będą różne aspekty wydarzeń w Fatimie w perspektywie wielu dyscyplin: teologii, psychologii, socjologii, historii, kultury, sztuki itp.
Prace kongresu będą podzielone na: konferencje plenarne, konferencje tematyczne i autoprezentacje uczestniczących w tym wydarzeniu naukowców. Będzie to impuls dla naukowców do podjęcia badań zagadnienia na podstawie dokumentacji własnej oraz przez porównywanie go z innymi podobnymi wydarzeniami.
Fatima – historia i pamięć
W 100. rocznicę objawień fatimskich, członkowie Portugalskiej Akademii Historycznej spoglądają na wydarzenia w Fatimie, jako zjawisko wielopłaszczyznowe, wymagające analizy z różnych perspektyw. W związku z tym 26 i 27 maja 2017 w Lizbonie i Fatimie odbędzie się panel dyskusyjny, który pozwoli na lepsze zrozumienie roli i znaczenia objawień fatimskich w historii Portugalii i współczesnego świata. Omówione zostaną również liczne opracowania i wydawnictwa naukowe poświęcone tematowi. Jest to wspólna inicjatywa Portugalskiej Akademii Historycznej i Sanktuarium Fatimskiego.
Cykl konferencji
W co drugą niedzielę miesiąca, o godz. 16.00, na sali w Domu Rekolekcyjnym Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się cykl konferencji nawiązujący do tematu roku duszpasterskiego w Sanktuarium Fatimskim: „Pan uczynił cuda”. Poszczególne wystąpienia poświęcone będą omówieniu różnych wizerunków Maryi, która w objawieniach fatimskich przedstawia się jako Matka Boska Różańcowa i ukazuje swe Niepokalane Serce.
Harmonogram konferencji:
Chwała Tobie, Królowo Pokoju! Orędzie z Fatimy jako przesłanie pokoju.
„Święta Maryjo, Matko Boża”. Boskie macierzyństwo Maryi.
„Matko Kościoła. Módl się za nami”. Macierzyńskie wstawiennictwo Maryi.
„Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji”. Pobożność maryjna jako czynnik dynamizujący nową ewangelizację.
Plac Modlitwy w Sanktuarium Fatimskim
W nocy z 12 na 13 maja 2017 r. na Placu Modlitwy Sanktuarium Fatimskiego zgromadzą się tysiące pielgrzymów. Na ich oczach, dzięki specjalnym efektom oświetleniowym, fasada bazyliki Matki Boskiej Różańcowej przekształci się w tło niezwykłej opowieści ukazującej znaczenie objawień fatimskich dla historii minionych 100 lat. Nowatorska prezentacja audiowizualna, wykorzystująca techniki projekcji video mappingu 3D, ukaże zgromadzonym pielgrzymom najistotniejsze historyczne znaki i duchowe treści orędzia, które Maryja, otoczona Bożym światłem, przekazała w Cova da Iria.
Świetlny spektakl zatytułowany „Fatima – czas światła” będzie dla pielgrzymów czasem duchowego doświadczenia i głębokiego skupienia, połączonego z kontemplacją sztuki i modlitwą.
Prezentacja składa się z następujących sześciu scen: „Maryja ukazuje światło Boga”, „Triumf Niepokalanego Serca Maryi”, „Świętowanie wiary”, „Drogi do Fatimy”, „Przyszłość pokoju”, „Fatima – czas światła” i „Skupienie”. Pragnieniem twórców tego audiowizualnego pokazu jest ukazanie światła Fatimy wszystkim ludziom wierzącym, aby – za pośrednictwem Niepokalanego Serca Maryi – serce człowieka zbliżyło się jeszcze bardziej do Serca Boga.
Kursy letnie w Sanktuarium Fatimskim – II edycja
W Sanktuarium Fatimskim organizowane są co roku kursy letnie, które przeznaczone są przede wszystkim dla badaczy, zainteresowanych podjęciem studiów na tematy związane z Fatimą. Podstawowym celem kursów jest przybliżenie społeczności naukowej wydarzenia, uznawanego za jedno z najważniejszych w historii religii i w dziejach świata współczesnego. Kursy organizowane są w cyklu dwuletnim: w jednym roku kurs zawiera wprowadzenie do tematu lub porusza zagadnienia przekrojowe, w drugim – przedstawia monograficzne, pogłębione opracowanie konkretnego tematu (np. biografii osób związanych z historią objawień).
Kurs w 2017 r. odbędzie się 10, 11 i 12 lipca na Sali Jana Pawła II w Centrum Pastoralnym Pawła VI. Poświęcony będzie prezentacji biografii papieży związanych w Fatimą. Przypomnijmy, że w tekście trzeciej tajemnicy fatimskiej siostra Łucja nazywa papieża „biskupem odzianym w biel”.
Oficjalny znak stulecia objawień
Propozycja graficzna oparta jest na datach, które wyznaczają ramy czasowe stulecia objawień fatimskich oraz zawiera łatwo rozpoznawalny i identyfikujący Sanktuarium element, jakim jest wieża dzwonnicza bazyliki Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy.
Oficjalny hymn
Sanktuarium Fatimskie ogłosiło konkursy na utwór poetycko-literacki oraz kompozycję muzyczną przeznaczoną do wykonywania podczas uroczystości rocznicowych (liturgicznych lub innych). W wyniku przeprowadzonych przez Sanktuarium konkursów powstał hymn stulecia objawień fatimskich, zatytułowany „Nauczycielka Zwiastowania, Proroctwo Miłości”. Spośród dziesiątek nadesłanych na konkurs utworów literackich i muzycznych wybrano tekst Marca Daniela Duarte i kompozycję José Joaquima Ribeiro. Hymn stulecia odśpiewano po raz pierwszy podczas międzynarodowej pielgrzymki rocznicowej w maju 2011 r.
Oficjalny symbol
Serce Maryi, symbol bezwarunkowej miłości, jest całkowicie zjednoczone z Sercem Boga. Oficjalny symbol stulecia objawień fatimskich, inspirowany rzeźbą Cristiny Rocha Leiria „W Sercu Maryi”, przypomina nam, że w Niej odnajdujemy miłosierną miłość, jaką Bóg obdarza wszystkich ludzi. Serce Maryi prowadzi nas do Boga. Przypomina o tym również temat przewodni obchodów stulecia objawień fatimskich: „Moje Niepokalane Serce doprowadzi was do Boga” (Wspomnienia siostry Łucji).