Biuro Turystyczno - pielgrzymkowe Frater
52 322 11 11, 52 322 48 39, 783 800 306
salon@frater.pl biuro@frater.pl
Wybierz kategorię:

Dlaczego warto odpoczynek połączyć ze zwiedzaniem?

Osoby planujące wakacyjny wyjazd, często zastanawiają się, czy lepiej wybrać zorganizowaną wycieczkę objazdową, czy może lepiej leniwy pobyt w hotelu z basenem. Nic w tym w dziwnego. Z jednej strony na wakacjach każdy chciałby odpocząć, a z drugiej – szkoda nie zwiedzić okolicy, w którą odwiedza się pierwszy, a może i ostatni raz w życiu. Na szczęście, nie zawsze trzeba dokonywać tak trudnego wyboru. Wystarczy poszukać oferty, która łączy odpoczynek ze zwiedzaniem. Dlaczego warto to robić? Sprawdź!

więcej

Odpoczynek jest potrzebny!

Wycieczki z intensywnym programem zwiedzania sprawiają, że po urlopie często potrzebujemy… drugiego urlopu, by wreszcie móc odpocząć. Funkcjonowanie na najwyższych obrotach przez cały rok jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu, który potrzebuje, chociaż paru godzin odpoczynku w ciągu dnia. Nie każdy jest zwolennikiem wylegiwania się na leżaku w pełnym słońcu – wolny czas powinien on jednak spędzić w cieniu z dobrą książką, czy też pływając w hotelowym basenie. „Nudzenie” się na urlopie pozwala wyciszyć się, uporządkować myśli i naładować baterie do pracy. Ta ostatnia zresztą nie będzie wydajna, jeśli raz na jakiś czas nie pozwolisz sobie na kilkudniowy relaks.

Nieposkromiona ciekawość świata  

Osoby, które chciałaby, by zobaczyć jak najwięcej podczas wyjazdu, zazwyczaj decydują się na zorganizowane wycieczki z przewodnikiem. Bez straty czasu na błądzenie po mieście mogą wtedy zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje, a także dowiedzieć się ciekawostek, których podróżując na własną rękę, nigdy by nie odkryli. Zwiedzanie nieznanych zakątków Polski, czy obcych krajów, zdecydowanie poszerza horyzonty i pokazuje, jak różnorodny jest świat. Często uczy też tolerancji, historii, a także otwiera turystów na kulinarne nowości. Szukając wycieczki dla siebie, zawsze sprawdź, czy w danym miejscu będziesz miał, chociaż odrobinę czasu wolnego dla siebie. Być może zainteresuje Cię jakiś zabytek, którego nie będzie w programie – zawsze będziesz mógł go do niego dodać. Czas wolny przydaje się też na pobłądzenie po obcym mieście, obserwowanie życia jego mieszkańców i pamiątkowe zakupy.

Pół na pół?

Nie zawsze udaje się zaplanować zwiedzanie i odpoczynek w proporcjach pół na pół. Warto jednak dążyć do tego, by na urlopie móc zwiedzić okolicę i zostawić sobie kilka dni na relaks. Należy przy tym brać pod uwagę również swoje osobiste preferencje. Jeśli czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, tym razem zrezygnuj z intensywnego zwiedzania. I odwrotnie: gdy nie możesz doczekać się zwiedzania miasta swoich marzeń, wylegiwanie się na leżaku ogranicz do 2-3 dni.

ukryj

Medjugorie – najsłynniejsze sanktuarium na Bałkanach

Medjugorie to cel wielu wycieczek i pielgrzymek na Bałkany. Jest to słynne sanktuarium, które uznane zostało za miejsce objawień Matki Boskiej. Kiedyś była to niewielka wioska, która przekształciła się w dość duże miasteczko w południowej części Bośni i Hercegowiny, stanowiące ważny ośrodek kultu maryjnego. Co roku dociera tutaj bardzo wielu pielgrzymów z różnych stron świata, w tym również z Polski.

więcej

Medjugorie — dlaczego warto tu przyjechać?

Medjugorie o po polsku Międzygórze. Nazwa doskonale oddaje specyfikę położenia tego miejsca: wśród wzgórz, przepięknych pejzaży i wszechobecnego śródziemnomorskiego klimatu. Już sama malowniczość tutejszych terenów zachęca do zwiedzenia Medjugorie i okolic. W centrum miejscowości mieści się kościół św. Jakuba z charakterystycznymi dwoma symetrycznymi żółtymi wieżami. Na dużym placu przykościelnym znajduje się studnia, z której płynie “cudowna” woda. Obok studni znajduje się figura Matki Bożej — taka sama jak na świętej górze Podbrdo, do której udają się pielgrzymki.

 

Trasa na górę Podbrdo również jest niezwykle malownicza. Po drodze spotykamy wiele ołtarzy polowych i stacji przedstawiających tajemnice różańcowe. Miejsce (niepotwierdzonych) objawień Matki Boskiej znajduje się na sąsiednim wzgórzu Kriżevac z krzyżem ustawionym na pamiątkę 1900 rocznicy Męki Chrystusowej. Sanktuarium w Medjugorie określane jest mianem Sanktuarium Królowej Pokoju, ponieważ — wedle wierzeń — Matka Boska zwraca się o pokój, post i modlitwę. Każda wizyta tutaj
zachęca do modlitwy, medytacji i spokojnej kontemplacji pięknych pejzaży.

 

Cuda i objawienia w Medjugorie

Medjugorie to cel wielu pielgrzymek katolickich, ponieważ jest miejscem niepotwierdzonych, ale i niezanegowanych objawień Matki Boskiej na górze Kriżevac. Watykan nie uznał jeszcze tej bośniackiej wioski (teraz już prężnie rozwijającej się miejscowości turystycznej) za miejsce objawień. Papież odwiedził Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację, jednak nie złożyć wizyty w Medjugorie. Mimo to ludzie wierzą, że jest to miejsce cudów.

Pierwsze objawienie miało nastąpić 24 czerwca 1981 roku na wzgórzu Podbrdo, wznoszące się nad równiną, na którym zbudowano miasto i kościół. Zgodnie z wierzeniami Matka Boska przemówiła do uczestników objawienia — sześciu osób, wówczas dzieci w wieku 10-17 lat. Podobno niektórym z nich ukazuje się Ona nadal, co jest głównym powodem pielgrzymek do tego miejsca

ukryj

Pielgrzymka autokarowa – więcej niż zwykła wycieczka objazdowa

Autokarowe pielgrzymki są dogodnym sposobem na dotarcie do wielu miejsc istotnych z religijnego punktu widzenia. Dla osób wierzących mogą przerodzić się w ważne, duchowe wydarzenie, przyczyniające się do wewnętrznego rozwoju. Powstaje jednak pytanie, czym autokarowa pielgrzymka, połączona ze zwiedzaniem i wypoczynkiem, różni się od objazdowej wycieczki?.

więcej

Pielgrzymka autokarowa - więcej niż zwykła wycieczka objazdowa 

Istnieje wiele sposobów organizacji wycieczek. Korzystanie z biur podróży, samodzielna podróż samolotem czy samochodem to najpopularniejsze rozwiązania. Jednak wybór odpowiedniej formy spędzania urlopu powinien być uzależniony od potrzeb, które ma osoba decydująca się na wyjazd. Jedną z metod podróżowania, które coraz bardziej zyskują na popularności, są pielgrzymki autokarowe. Na czym polegają i dlaczego są ciekawsze od zwykłych wycieczek objazdowych?

Co to jest pielgrzymka autokarowa? 

Jedną z ciekawszych form turystyki są wycieczki objazdowe. Taka forma aktywności sprawdza się przede wszystkim u osób, które nie mają czasu, aby samodzielnie planować wakacje i zastanawiać się, w jakich miejscach najlepiej robić przystanki. Najwygodniejszą formą takiego spędzania urlopu są wycieczki autokarowe, ponieważ taki sposób przemieszczania się pozwala na zwiedzenie wielu różnych miejsc.

Właśnie dlatego na popularności coraz bardziej zyskują pielgrzymki autokarowe, które są świetną propozycją dla osób wierzących oraz dla tych, którzy chcą dotrzeć do wielu istotnych w kontekście religijnym miejsc. Dzięki takiej formie turystyki można odkryć wiele miejsc, które są bardzo ważne dla chrześcijaństwa oraz poznać ich historię.

Czym się różni pielgrzymka od zwykłej wycieczki? 

Pielgrzymki autokarowe są jedną z ciekawszych usług turystycznych. Rzym czy Częstochowa to tylko niektóre kierunki pielgrzymek katolickich. Czym różni się taka forma podróżowania od zwykłej wycieczki objazdowej? Przede wszystkim celem. Powodem tradycyjnych podróży zwykle jest chęć odpoczynku, natomiast w przypadku pielgrzymki autokarowej mówimy również o lepszym poznaniu Boga poprzez odwiedzanie i doświadczanie miejsc kultu religijnego.

Co więcej, podczas takiej podróży wiele osób kieruje jakąś intencję, więc pielgrzymka ma wyższy cel. Oczywiście turystyce sakralnej również towarzyszy odpoczynek. Warto jednak wspomnieć, że w tym przypadku miejscami postoju są przede wszystkim miejsca objawień, obszary, na których żyli święci czy obiekty sakralne, a podróży towarzyszy również modlitwa i msze święte. Właśnie dlatego pielgrzymka autokarowa będzie lepszym rozwiązaniem od zwykłej wycieczki objazdowej przede wszystkim dla osób, które chcą zbliżyć się do Boga i lepiej zrozumieć religię chrześcijańską.

 

ukryj

Top 3 propozycji na ciekawe wycieczki w Polsce

Chociaż nie zawsze sobie to uświadamiamy, mieszkamy w bardzo pięknym kraju. Najbardziej znane szlaki wiodą w okolice Morza Bałtyckiego na północy oraz w piękne Tatry na południu ojczyzny. Warto jednak wybrać się na wycieczkę w rejony mniej znane, ale nie mniej ciekawe. Zadziwić może zarówno piękna przyroda, jak i ukryte pośród niej perełki architektoniczne.

więcej

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Stanisław Jakimowicz, XIX wieczny polski poeta, pedagog, społecznik, a przede wszystkim bajkopisarz, napisał: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Te słowa można odnieść również do poglądów dotyczących turystycznej atrakcyjności naszego kraju. Nie ma oczywiście nic złego w spędzaniu urlopu za granicą, jednak i pozostanie na miejscu, warte jest rozważenia.

A zatem może na najbliższe wakacje warto wyruszyć w Polskę? Jeżeli ze względów ekonomicznych czy zdrowotnych trudno byłoby nam wybrać się za granicę, z całą pewnością urlop nie jest stracony. Wręcz przeciwnie: przygoda stoi otworem.

Działamy na rynku turystycznym od 27 lat, zebraliśmy zatem bogate doświadczenie. Zaczynaliśmy jako typowe biuro turystyczno-pielgrzymkowe i oczywiście nadal organizujemy wyjazdy tego typu. Jednak idziemy z postępem i obecnie organizujemy także rozmaite eventy turystyczne. Prowadzimy kompleksowe usługi dla branży korporacyjnej – podkreśla przedstawiciel Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego Frater z Bydgoszczy. – Przetarliśmy szlaki zarówno w kraju, jak i za granicą. Z dumą mogę stwierdzić, że w Polsce mamy wiele miejsc, gdzie twórczo i ciekawie można spędzić urlop.

Zwiedzanie Polski mniej znanej

Większość naszych rodaków jest w stanie wskazać na najbardziej popularne i – niewątpliwie atrakcyjne pod względem turystycznym – rejony Polski: Pomorze, Mazury czy Bieszczady. Stali bywalcy z rozmarzeniem wspominają swoje wypady oraz błogie lenistwo w ulubionych zakątkach. A wśród tych, którzy jeszcze nie zwiedzili wspomnianych okolic, tli się przekonanie, że „tam” warto jechać.

Jednak w naszym kraju jest wiele regionów mniej znanych, a jednak wartych obejrzenia. Czasem po powrocie z wakacji można usłyszeć wśród znajomych: Przypadkiem trafiliśmy na piękną okolicę. Szkoda, że wcześniej nie wiedzieliśmy!

Zamiast pozostawić urlop w rękach ślepego losu, warto pomyśleć nad skorzystaniem z biura podróży oferującego ciekawe wycieczki po Polsce. Organizatorzy biorą na siebie troskę o dokładną znajomość trasy, kupowanie biletów czy wynajmowanie przewodników. Dbają o odpowiedni komfort przejazdu, standard noclegów oraz jakość posiłków. Dodatkowo zdrowie i mienie uczestników wyprawy chronione jest za sprawą ubezpieczenia.

Polskie trasy wycieczkowe

Na początek warto się zastanowić, jaki typ turystyki nam odpowiada? Wolimy przebywać na łonie pięknej przyrody czy też jesteśmy nastawieni na zwiedzanie atrakcyjnych zabytków? Czasem jedno z drugim można połączyć. Popatrzmy na przykłady:

  • Podlasie

Białystok, czyli stolica województwa to piękne miasto, założone przez legendarnego Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina. Można tam zwiedzić m.in. „polski wersal” stworzony przez Jana Klemensa Branickiego. Natomiast amatorzy sztuki współczesnej mają okazję podziwiać białostockie murale, na czele ze słynną „Dziewczynką z konewką”.

Jednak wycieczka na Podlasie to przede wszystkim spotkanie z prawosławiem: cerkwiami, ikonami, z odmienną kulturą. To również możliwość kontaktu z dziką, niezwykle piękną przyrodą w Puszczy Białowieskiej.

  • Świętokrzyskie

W ramach takiej wycieczki wiele atrakcji odnajdą pasjonaci ciekawostek etnograficznych, w sposób szczególny zaproszeni do Tokarni, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej połączone z Parkiem Etnograficznym. Odtworzono tam układ osadniczy regionalnych wiosek, a także dawne warsztaty pracy rzemieślniczej. Ten rodzaj zwiedzania, gdzie do eksponatów można podejść blisko, niektóre dotknąć i naocznie przekonać się „jak to było”, bywa bardzo atrakcyjny dla dzieci.

Z kolei Kielecki Park Krajobrazowy to jedyne miejsce w Europie, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni występują skały wszystkich epok geologicznych z ostatnich 570 mln lat historii Ziemi. Zaś na miłośników zabytków czeka m.in. piękny Sandomierz oraz legendarna Łysa Góra, bynajmniej nie z domkiem Baby Jagi, lecz z pobenedyktyńskim klasztorem, gdzie znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

  • Dolny Śląsk

Jeżeli komuś Śląsk kojarzy się przede wszystkim z przemysłem ciężkim, taką osobę czeka przyjemna niespodzianka. To zróżnicowany region, oferujący sporo atrakcji turystycznych, m.in. Szlak Pałaców i Ogrodów Dolnośląskich. A Wrocław, jako stolica regionu, niejednego zadziwi przepiękną architekturą oraz unikalnym układem urbanistycznym.

ukryj

Historia objawień w Fatimie

Fatima  to miejscowość w Portugalii, w której mieści się jedno z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Jak wynika z opublikowanych przez władze Fatimy danych, w 2019 roku odwiedziło ją ponad sześć milionów pielgrzymów z całego świata, w tym najwięcej z Hiszpanii, Włoch oraz Polski. Dla wiernych odprawiono tam ponad dziesięć tysięcy nabożeństw. Co czyni małe portugalskie miasto tak chętnie odwiedzanym miejscem kultu?

więcej

Chociaż obecnie Fatima jest jednym z najpopularniejszych kierunków pielgrzymkowych, w 1917 roku – wtedy, kiedy wszystko się zaczęło, była wioską, na którą składało się zaledwie kilkadziesiąt domków i liczne pastwiska – głównym źródłem utrzymania jej mieszkańców była hodowla owiec. Trzynastego maja trójka pastuszków – dziesięcioletnia Łucja dos Santos, młodszy od niej o rok kuzyn Franciszek Marto i jego siostra,  siedmioletnia Hiacynta jak co dzień pilnowali stada owiec, pasących się w Dolinie Pokoju. To właśnie wtedy, wśród grzmotów i błysku ukazała im się Matka Boża.

Przesłanie Maryi

„Pani z nieba” – bo tak nazwały ją dzieci, poprosiła je, aby przychodziły w to miejsce trzynastego dnia każdego miesiąca przez następne pół roku, zawsze o tej samej godzinie i modliły się na różańcu. Mieszkańcy Fatimy byli niezwykle pobożni, więc nawet mali pastuszkowie znali tę modlitwę i często ją odmawiali, również podczas pracy czy zabawy. Pani nie wyjaśniła im, kim jest, ani czego oczekuje, dzieci postanowiły więc utrzymać spotkanie w tajemnicy. Nie udało się – najmłodsza z pastuszków, Hiacynta, powiedziała o wszystkim rodzicom i w końcu cała wioska usłyszała o widzeniu, a na każde kolejne spotkanie z Panią przychodziło coraz więcej osób.

Podczas trzeciego objawienia Łucja odbyła rozmowę z Panią, która przepowiedziała wtedy pierwszą wojnę światową oraz nadciągające zagrożenie dla świata rodzący się w Rosji komunizm. Prosiła, aby poświęcić Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Dziewczynka usłyszała również przepowiednię, skierowaną tylko dla papieży – trzecią tajemnicę fatimską, która jak ogłosił w 2000 roku Jan Paweł II, dotyczyła zamachu na papieża.

 

Mimo tego, że coraz więcej osób uczestniczyło w objawieniach, nie każdy wierzył dzieciom, a kiedy nadszedł czas czwartego z nich – 13 sierpnia zostały one zabrane na przesłuchanie. Lokalne władze groźbą próbowały przekonać małych pastuszków do odwołania swoich słów o spotkaniach z „Panią z Nieba”, jednak nie udało się to – wiara dzieci pozostała niezachwiana. Ostatnie, szóste objawienie nastąpiło w październiku i zebrało obszerną widownię, około siedemdziesięciu tysięcy ludzi, zarówno wierzących, jak i tych, którzy przybyli tam z ciekawości. Maryja jak zwykle poprosiła o odmawianie różańca i przeproszenie pana Boga za grzechy ludzkości, jednak na tym się nie skończyło – na oczach tłumu doszło do cudu słońca, opisywanego jako „pojawienie się na niebie ognistego, wirującego koła”.

 

Koniec objawień początkiem kultu Maryjnego

Podczas spotkań z dziećmi, Matka Boża przepowiedziała, że niedługo wezwie do siebie Hiacyntę i Franciszka. Rzeczywiście, oboje ciężko zachorowali podczas epidemii hiszpanki i wkrótce zmarli. Ich kuzynka, Łucja wstąpiła do zakonu i na polecenie biskupa zajęła się spisywaniem wspomnień związanych z objawieniami. W Dolinie Pokoju, gdzie dzieci spotykały „Panią z Nieba”, powstał kościół, który stał się miejscem odwiedzin tysięcy pielgrzymów, którym jest do dziś. Sanktuarium cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski, którzy korzystając z usług biur turystyczno-pielgrzymkowych, jak na przykład Frater z Bydgoszczy podróżują do Fatimy – miasteczka, w którym przeszło sto lat temu Maryja objawiła się małym pastuszkom.

ukryj

Top 5 miejsc do zobaczenia w Bieszczadach.

Bieszczady nie bez powodu przyciągają turystów przez cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku i wędrówek górskich. Jest tu również wiele atrakcji do zwiedzania, rezerwaty, ruiny, szlaki i zabytki. Poznaj najciekawsze miejsca w Bieszczadach.

więcej

Najlepsze atrakcje w Bieszczadach

 

Bieszczady to raj dla miłośników spokoju i natury. Znajdują się tu najbardziej dzikie góry w Polsce. Widoki zapierają dech w piersiach, a lista atrakcji, które warto zobaczyć, jest bardzo długa.

Rezerwat przyrody Sine Wiry. Wpadająca na progi skalne woda rzeki Wetliny tworzy piękne wiry i kaskady. Od parkingu do miejsca, w którym turyści odpoczywają na skałach, mocząc nogi w wodzie, prowadzi przyjemna trasa, która ma długość około 2,5 km. Potem można udać się ścieżką w kierunku nieistniejącej wsi Zawój i kolejnych punktów widokowych na kaskady. To miejsce, którego nie chce się opuszczać idealnie sprzyjające relaksowi.

Zagroda żubrów, w której hodowane są zwierzęta rasy białowiesko-kaukaskiej. Karmienie odbywa się dwa razy dziennie, teren jest dobrze zabezpieczony i można skorzystać z bezpłatnego parkingu. Z pewnością warto zobaczyć majestatyczne żubry na żywo.

Wodospad Szepit znajdujący się na potoku Hylaty to najwyższy bieszczadzki wodospad. Aby ułatwić jego obserwację, zbudowano specjalny podest.

Park Gwiezdnego Nieba to niezwykły skrawek terenu objęty ochroną przed sztucznym światłem, na którym można podziwiać noce niebo, a także panoramę Bieszczad. W pogodną noc, bez pomocy żadnych urządzeń widać tu tysiące migoczących gwiazd. Gołym okiem widać Drogę Mleczną, co robi niesamowite wrażenie.

Ruiny Warownego Klasztoru Karmelitów Bosych to miejsce o bardzo ciekawej historii. Była to obronna fortyfikacja zbudowana na początku XVIII wieku. W starych wieżach schronienie znajdują dzikie jastrzębie. Do ruin prowadzi wygodna droga. Od roku 2011 rozpoczęły się prace konserwatorskie, dzięki którym ruiny mogły odzyskać, choć część blasku utraconego przez pożary i działanie czasu.

Aby zwiedzić Bieszczady, warto skorzystać ze zorganizowanej wycieczki autokarem, która uwzględnia najciekawsze atrakcje.

ukryj

Jakie ubezpieczenia obejmują wycieczki z biura podróży?

Wyjazd na wycieczkę z biurem podróży to dobra opcja dla zabieganych oraz tych, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy lub chęci, aby zajmować się samodzielnym planowaniem wyjazdu. Zdając się na doświadczonego pośrednika, mamy pewność, że nasz wyjazd będzie odpowiednio przygotowany, a także że w razie problemów będziemy mieli do kogo zwrócić się o pomoc. Warto jednak dowiedzieć się, jakie rodzaje ubezpieczenia obejmuje taka wycieczka.

więcej

Ubezpieczenie z biura podróży

Zgodnie z wymogami prawa każdy z klientów biura podróży musi zostać objęty ubezpieczeniem. Jednak nie zostało sprecyzowane to, jakie elementy powinna obejmować taka polisa ani jaka ma być jej wartość. Najczęściej jest to ochrona przed skutkami nagłych zachorowań, nieszczęśliwych wypadków lub innych zdarzeń losowych. Jednak najlepiej dokładnie sprawdzić warunki ubezpieczenia, zanim zdecydujemy się na zakup wycieczki, szczególnie jeśli będzie ona zagraniczna.

Dzięki temu, że biura podróży wykupują ubezpieczenia dla bardzo wielu osób, to mogą uzyskać lepsze ich ceny, ale zazwyczaj w parze idzie z tym słabsza ochrona w razie choroby czy wypadku. Tymczasem trzeba wiedzieć, że w wielu krajach, nawet tych należących do Unii Europejskiej, obowiązuje współpłacenie pacjenta nawet za podstawowe świadczenia medyczne. Natomiast poza Europą koszty pobytu w szpitalu czy różnych form leczenia są jeszcze wyższe. Wtedy ubezpieczenie oferowane w pakiecie z wycieczką staje się niewystarczające i mało przydatne. Najlepiej dopytać biuro podróży, czy możliwe jest podwyższenie sumy polisy albo uzupełnienie jej o dodatkowe pakiety, które mogą nam być potrzebne podczas wyjazdu.

 

Dodatkowe ubezpieczenie

Bardzo dobre ubezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy cierpimy na choroby przewlekłe, jesteśmy w starszym wieku lub z różnych powodów nasza odporność jest obniżona. Dodatkowa polisa, którą wykupujemy sami, jest istotna również wtedy, gdy podczas wyjazdu uprawiamy sporty lub inne aktywności wiążące się z dużym prawdopodobieństwem kontuzji. Z ubezpieczeniem zawierającym ochronę przed urazami i wypadkami podczas tego rodzaju aktywności będziemy czuli się dużo bezpieczniej i bez niepotrzebnych nerwów wyjedziemy na zasłużony odpoczynek, aby cieszyć się wolnym czasem i nabierać sił.

ukryj

Sanktuarium w Fatimie

Położona niemal w samym centrum Portugalii Fatima jest jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na świecie i jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez klientów naszego biura podróży. Głównym celem pielgrzymek do Fatimy jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, które zostało wzniesione w miejscu objawień Matki Boskiej. Przeczytaj wpis na naszym blogu i poznaj historię objawień fatimskich

więcej

Czym są objawienia fatimskie?

Objawieniami fatimskimi są uznane przez Kościół katolicki Matki Bożej trojgu dzieci – Franciszkowi, Hiacyncie Mato i Łucji dos Santos. Objawienia maryjne miały miejsce w okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku. Maryja objawiła się na krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą wersją dębu. Podczas pierwszego z objawień, Matka Boża poprosiła dzieci, aby każdego 13 dnia miesiąca, przez kolejnych 5 miesięcy odwiedzały to miejsce. Podczas wszystkich objawień Maryja namawiała do odmawiania Różańca w intencji wszystkich grzeszników. Objawienia fatimskie zakończyły się 13 października 1917 roku. Towarzyszył im tzw. cud słońca (O Milagre do Sol) – trwające ponad 10 minut, trudne  do wytłumaczenia zjawisko, podczas którego Słońce zaczęło wirować we wszystkie strony. Zjawisko było widoczne z kilkunastu kilometrów i obserwowało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Z trójki dzieci, jedynie Łucja dożyła czasów współczesnych i zmarła w 2005 roku. Franciszek i Hiacynta zmarli, zgodnie z wolą Maryi wkrótce po objawieniach – Franciszek w kwietniu 1919 roku, a Hiacynta w lutym 1920 roku.

 

Co przepowiedziała Matka Boska podczas objawień w Fatimie?

Podczas sześciu objawień w 1917 roku, Maryja przekazała trojgu dzieciom trzy tajemnice, nazwane później Tajemnicami Fatimskimi. Zostały one spisane przez Łucję. Treść dwóch pierwszych ujawniono w 1941 roku, natomiast ostatnią w roku 2000. Pierwsza Tajemnica Fatimska przedstawia wizję piekła, gdzie trafią dusze grzeszników. Druga Tajemnica przepowiada karę czekającą ludzkość, jeśli nie wróci do Boga. Treść Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej obejmuje trzy sceny i przedstawia proroczą, apokaliptyczną wizję świata, a następnie wielki powrót dusz do Boga. 

 

Gdzie modlić się i co zobaczyć w Fatimie?

Jeśli chcesz uczestniczyć w pielgrzymce do miejsca objawień Matki Boskiej Fatimskiej, skontaktuj się z naszym biurem podróży. Specjalizujemy się w organizacji pielgrzymek do miejsc ważnych dla chrześcijaństwa. Fatima jest duchowym centrum Portugalii, do którego szczególnie w okresie do maja i października przyjeżdżają tłumy pielgrzymów z całego świata.

Pielgrzymki do Fatimy odbywają się niemal od zakończenia objawień. Już w 1919 roku, realizując prośbę Maryi, w miejscu objawień rozpoczęto budowę niewielkiej, prostej kapliczki oraz postawiono figurę Matki Boskiej Fatimskiej, a w 1928 roku – budowę kościoła Matki Boskiej Różańcowej. Będąc w Fatimie, warto również odwiedzić leżącą w odległości 2 km od Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej wioskę Aljustrel, której pochodziły dzieci – Franciszek, Hiacynta i Łucja. Ich domy zostały udostępnione do zwiedzania. Można tam obejrzeć sprzęty domowe, przedmioty osobistego użytku oraz zdjęcia dzieci. Etnograficzna ekspozycja muzeum ukazuje realia życia prostych ludzi na początku XX wieku.

ukryj

Pielgrzymka do Rzymu w dobie COVID-19. Jak zadbać o bezpieczeństwo wyjazdu?

Każdy, kto planuje wyruszyć w pielgrzymkę do Rzymu w 2021 roku, powinien poznać zasady, zgodnie z którymi takie wyjazdy będą organizowane. Okazuje się bowiem, że wycieczki do miejsc kultu religijnego, właśnie z powodu pandemii koronawirusa obarczone będą wieloma ograniczeniami i wytycznymi.  Ustalił, a następnie wydał je Główny Inspektor Sanitarny

więcej

Zwiedzanie w trakcie pielgrzymki do Rzymu

Pielgrzymki do Rzymu są oczywiście najpopularniejszymi wyjazdami, jeśli chodzi o szeroko pojęte wycieczki związane z kultem religijnym. Na miejscu spotyka się wręcz ogromna liczba turystów, co w obecnej sytuacji stwarza dość znaczne ryzyko zakażenia.  Nic dziwnego, że GIS wskazał w tej kwestii konkretne wytyczne.

Absolutną podstawą będzie to, aby w pielgrzymce brały udział tylko i wyłącznie osoby zdrowe. Pątnicy zobowiązani będą do tego, aby używać środków ochrony osobistej. Chodzi oczywiście o maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz podręczne środki do dezynfekcji rąk. Odpowiednie zabezpieczenia musi dostarczyć im organizator pielgrzymki. Co najmniej raz dziennie  wyznaczona do tego zadania osoba powinna mierzyć temperaturę wszystkim pątnikom. Należy pamiętać, że wynik powyżej 37°C wyklucza uczestnika z wyjazdu.

 

Nocleg i wyżywienie w trakcie pielgrzymki do Rzymu

Na kwestiach związanych ze zwiedzaniem, wytyczne się jednak nie kończą. Organizator pielgrzymki do Rzymu w 2021 roku będzie zobowiązany do tego, aby uczestnikom zapewnić odpowiednie warunki zakwaterowania. Co to znaczy?

Pokoje muszą być dezynfekowane po poprzednich gościach, a ogólnodostępne toalety muszą być cały czas sprawne i czyste. Z kolei wyżywienie powinno być podawane zgodnie ze wszystkimi, zalecanymi praktykami sanitarno-higienicznymi. Co bardzo ważne, rekomenduje się, aby posiłki podawano na jednorazowych talerzach. Naczynia wielorazowego użytku trzeba myć w temperaturze powyżej 60° C.

Jeśli chodzi zaś o ogólne zasady takich wycieczek, najważniejszy jest stały dostęp pątników do wody, mydła, papieru higienicznego czy środków dezynfekcji. Wszystko po to, aby optymalne warunki higieniczne. Jesteś zainteresowany taką wycieczką? Pamiętaj o tym, aby skorzystać z oferty sprawdzonego i doświadczonego przewoźnika. – Od lat organizujemy wycieczki do Ziemi Świętej, pielgrzymki do Rzymu albo do Fatimy czy  Medjugorie. Nasze biuro pielgrzymkowe działa zgodnie z wytycznymi GIS. Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo podczas wyjazdu – podkreśla przedstawiciel czołowego Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego FRATER.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd zorganizowany przez profesjonalne biuro, minimalizujesz ryzyko zakażenia. Pamiętaj o tym!

ukryj

Na co zwracać uwagę, wybierając kierunek wakacji?

Wakacyjny urlop to czas odpoczynku od codzienności, na który czekamy przez cały rok. Dlatego chcemy wybrać takie miejsce, w którym łatwo zapomnimy o trudach zwykłego życia, nabierzemy sił i będziemy mogli skorzystać z takich atrakcji, jakie są dla nas najbardziej interesujące. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny kierunek wyjazdu? O tym można przeczytać poniżej.

więcej

Wybór najlepszego miejsca na wakacje

Gdy przeglądamy oferty biur podróży, to od razu oczyma duszy zaczynamy wyobrażać sobie gorące i słoneczne plaże, egzotyczne miasta, górskie szlaki albo inne ulubione miejsca. Jednak gdy wybieramy kierunek wakacyjnego wyjazdu, powinniśmy na początku emocje odłożyć na bok i podejść do tego bardziej racjonalnie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji ważne jest rozważenie kilku najistotniejszych kwestii, takich jak:

  • Wysokość naszego budżetu, jaki możemy przeznaczyć na wyjazd. Pamiętajmy przy tym, że koszty to nie tylko cena wycieczki w biurze podróży, ale także pieniądze, które wydamy na miejscu na dodatkowe atrakcje, bilety wstępu, pamiątki czy lokalne potrawy, których będziemy chcieli spróbować.
  • Długość pobytu – czy możemy pozwolić sobie na dwutygodniowy wyjazd, a może tylko siedem lub pięć dni. Szczególnie jeśli nasz wyjazd ma być krótszy, to najlepiej znaleźć takie miejsce docelowe, do którego będziemy mogli dojechać szybko, aby nie marnować cennych dni na samą podróż.
  • Biuro podróży lub samodzielnie organizowany wyjazd – jeśli organizujemy wszystko sami, to możemy wybrać wakacyjny kierunek wraz z naszymi ulubionymi atrakcjami. Jednak jest to opcja wymagająca sporej ilości czasu na przygotowania i nie zawsze tańsza. Natomiast dzięki kupieniu wycieczki w biurze podróży nie będziemy musieli martwić się o sprawy organizacyjne, a dostaniemy do wyboru różne formy spędzania wolnego czasu, spośród których znajdziemy te, które najbardziej nas interesują.
  • Dostępność atrakcji turystycznych w danym czasie – warto dobrze zorientować się w specyfice różnych krajów, ponieważ w niektórych ważne dla nas atrakcje turystyczne mogą być dostępne tylko okresowo albo w ogóle zamknięte dla turystów.
  • Osoby uczestniczące w wyjeździe – konkretny kierunek wyjazdu zależy od indywidualnych preferencji, ale wpływa na niego również charakter naszej wycieczki, to znaczy, czy na przykład będzie to wyjazd grupy młodych ludzi, całej rodziny albo osób starszych. Zależnie od tego szukamy miejsc, w którym te osoby będą czuły się jak najlepiej, miały odpowiednią opiekę i atrakcje dostosowane do swoich zainteresowań oraz poziomu sprawności fizycznej.
  • Opinie o danym miejscu – gdy już znajdziemy jeden lub kilka najbardziej interesujących nas kierunków, warto zasięgnąć o nich opinii w różnych miejscach. Możemy porozmawiać za znajomymi, którzy już tam byli, sprawdzić opinie w Internecie, a także poczytać przewodniki i książki osób, które zwiedzały te tereny. Najlepiej pozyskać wiadomości z kilku źródeł, aby mieć większą pewność, że są obiektywne i nie zawierają ukrytej reklamy.
  • Bezpieczeństwo – czy nasze życie i zdrowie nie będzie zagrożone w danym kraju. Dobrze jest upewnić się, że możemy liczyć na pomoc medyczną w nagłych przypadkach, a także czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie toczą się działania wojenne albo nie pojawia się zagrożenie terroryzmem.
  • Dopasowanie kierunku wyjazdu do naszego charakteru – wbrew pozorom jest to dość istotna kwestia, ponieważ decyduje o tym, czy dobrze wypoczniemy na wakacjach. Dlatego warto jak najwięcej dowiedzieć się o danym miejscu wcześniej i, jeśli jesteśmy introwertykami, wybrać takie, w którym nie ma tłumów ani nadmiernego hałasu, albo jeśli jako ekstrawertycy potrzebujemy wielu bodźców, zdecydować się na przykład na znaną miejscowość turystyczną w sezonie albo gwarne miasto.
ukryj
1
2