WZGÓRZE KAHLENBERG · PADWA · ASYŻ · CASCIA · RZYM · WATYKAN · POMPEJE · NEAPOL · MONTE SANT’ ANGELO · SAN GIOVANNI ROTONDO · MANOPPELLO · LORETO · BRNO · LEDNICE
PROGRAM RAMOWY 11 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd w godzinach wczesno porannych. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Czech.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd na Wzgórze Kahlenberg ze wspaniałą panoramą Wiednia. To właśnie z tego miejsca w 1683 roku król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. Msza św. w „Sanktuarium Pielgrzymów Polskich” – kościele św. Józefa. Przejazd na obiadokolacje? i nocleg w okolice Padwy.
DZIEŃ 3
Śniadanie, po którym zwiedzanie Padwy. Przejście przez Prato della Valle. Odwiedzimy Bazylikę Św. Justyny, gdzie według tradycji pochowany jest Św. Łukasz Ewangelista. Starówka? dojdziemy do Bazyliki Św. Antoniego, zwana? „cudem Padwy” z sarkofagiem Świętego oraz kaplica? polska?. Spacer po mieście oraz czas wolny w okolicach rynku staromiejskiego, gdzie obok Pałacu Rozumu znajduje się także Caffe Pedrocchi – jedna z najstarszych kawiarni. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Asyżu.
DZIEŃ 4
Śniadanie, po którym zwiedzanie Asyżu. Spacer śladami Św. Franciszka rozpoczniemy od kościoła San Damiano, w którym Św. Franciszek usłyszał prośbę Ukrzyżowanego Chrystusa, aby odbudował jego Kościół. Udamy się do bazyliki św. Franciszka – zobaczymy kościół górny ze słynnymi freskami Giotta z życia Świętego oraz kościół dolny z kryptą, gdzie złożone jest ciało św. Franciszka. Udamy się także do postawionej w latach 1257 – 1260 na miejscu kościoła św. Jerzego gotyckiej Bazyliki św. Klary z kryptą i relikwiami Świętej. Nawiedzimy także kościół Santa Maria Maggiore, gdzie został pochowany błogosławiony Carlo Acutis (beatyfikacja w 2020) - włoski 15- latek, który całe swoje krótkie życie spędził na propagowaniu wiary katolickiej, był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Będzie pierwszym milenialsem wyniesionym do chwały świętych. Przejazd do Cascii. Zobaczymy miejsca związane z życiem Świętej Rity – dom rodzinny, dom męża oraz ogród, w którym w zimie zakwitła róża. Nawiedzimy Sanktuarium św. Rity – kościół górny i dolny. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Rzymu.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu – w zależności od obecności Ojca Świętego, weźmiemy udział w Audiencji Generalnej. Czas wolny w okolicy Bazyliki św. Piotra. Przejście znaną Via della Conciliazione, w kierunku Zamku Świętego Anioła. Kolejno przez most Świętego Anioła udamy się na zwiedzanie Rzymu barokowego: plac Navona, Schody Hiszpańskie, fontanna di Trevi, a także starożytny Panteon. Na Placu Hiszpańskim oddamy cześć Matce Bożej, której statua ustawiona jest na szczycie kolumny. Nawiedzimy także Bazylikę Santa Maria Maggiore, przechodząc przez otwarte Drzwi Jubileuszowe. To jedna z „Bazylik Większych”, która zachowała pierwotną formę. W bogato zdobionym marmurowym wnętrzu na szczególną uwagę zasługują mozaiki z V w. przedstawiające sceny biblijne. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Przejazd do Rzymu. Udamy się do Watykanu. Przejście przez Drzwi Jubileuszowe Bazyliki św. Piotra, otwierane tylko na czas Jubileuszu Roku Świętego. Jubileusz Roku 2025 odbędzie się pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra: „Pieta” Michała Anioła, kaplica św. Sebastiana z grobem św. Jana Pawła II, ołtarz główny z baldachimem Berniniego. Zejście do grot watykańskich – miejsca pochówku papieży. Udamy się w okolice Lateranu. Nawiedzimy Bazylikę św. Jana na Lateranie – najważniejszą świątynię kościoła katolickiego, pierwszą i najstarszą bazylikę chrześcijaństwa, przechodząc najpierw przez otwarte Święte Drzwi. Zwiedzimy średniowieczny wirydarz, zobaczymy Baptysterium katedry św. Jana – główną kaplicę chrzcielną Kościoła Rzymskiego. Zobaczymy także kaplicę św. Wawrzyńca i Święte Schody. Kolejno udamy się w okolice Rzymu Starożytnego. Zobaczymy m.in.: Koloseum (z zewnątrz), Fora Cesarskie, Forum Romanum, Kolumna Trajana, Kapitol, Łuk Konstantyna. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Przejazd do Pompei. Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, którego konsekracja nastąpiła w 1892 r. Już dwa lata później Sanktuarium zostało wyniesione do rangi bazyliki mniejszej, a 4 maja 1901 r. papież Leon XIII ogłosił świątynię Sanktuarium Papieskim. Przejazd do Neapolu. Modlitwa przy grobie Ojca Dolindo Ruotolo przy kościele San Giuseppe dei Vecchi e Immacolata di Lourdes. Zwiedzanie historycznej części miasta, która została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nawiedzimy m.in. katedrę św. Januarego, patrona miasta, gdzie znajduje się baptysterium z V wieku. Czas wolny na Piazza Plebiscito ze wspaniałym widokiem na Wezuwiusz, Zatokę Neapolitańską i Capri. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 8
Śniadanie. Przejazd do Monte Sant’ Angelo – miejsca, które dało początek kultowi św. Michała Archanioła. Modlitwa w grocie św. Michała Archanioła. Kolejno udamy się do San Giovanni Rotondo. Nawiedzenie Sanktuarium św. Ojca Pio – miejsca, w którym Święty spędził większość życia. Udamy się do nowego kościoła, w którym wystawione jest ciało o. Pio w kryształowej trumnie – czas na modlitwę i zadumę. Udamy się do świątyni klasztornej Matki Bożej Łaskawej, w której o. Pio otrzymał stygmaty. Przejście do starej części klasztornej, gdzie znajduje się muzeum, a w nim cela Świętego. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 9
Śniadanie. Udamy się do małej osady Manoppello. Nawiedzimy świątynię Volto Santo z zachowaną chustą św. Weroniki z podobizną Chrystusa. Z kolei udamy się do Loreto. Nawiedzimy Sanktuarium św. Domku, niezwykłą relikwię – nazaretański domek, w którym dorastała Maryja, a potem także mały Jezus. Zobaczymy też pobliskie kaplice i kapliczki, w tym: kaplicę polską. Udamy się na plac Madonny, do pięknej fontanny oraz dzwonnicy. Nawiedzimy także cmentarz Żołnierzy Polskich. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 10
Śniadanie. Przejazd do Brna. Krótki spacer. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 11
Śniadanie. Przejazd do Lednic. Spacer po przepięknym kompleksie parkowym – dawnej posiadłości rodu Liechtensteinów wpisanej na Listę UNESCO jako jeden ze skarbów światowego dziedzictwa kultury. Park otaczający oba zamki, w przestrzeń którego wkomponowano liczne romantyczne obiekty, zaliczany jest do najpiękniejszych obszarów krajobrazowych w Europie i stanowi perłę architektury krajobrazu. Wyjazd w drogę powrotną. Obiad pożegnalny w Polsce. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.