PIELGRZYMKA DO KODNIA I OKOLIC
MIĘDZYRZEC PODLASKI - KODEŃ - PRATULIN - LEŚNA PODLASKA - BIAŁA PODLASKA - JABŁECZNA
- RADZYŃ PODLASKI - ŁUKÓW
PROGRAM RAMOWY 3 DNI
DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników w Łodzi i wyjazd we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do miejscowości Międzyrzec Podlaski. Spacer po mieście, zobaczymy m.in.: Rynek Starego Miasta z XV w., z charakterystycznymi przejściami z łukami, pomnik poległych w 1918 r. na rynku, Pałac Potockich z XVIII w. Przejazd do Kodnia. Nawiedzimy kościół św. Anny, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Guadelupe, koronowany w 1723 roku, jako jeden z pierwszych na naszych ziemiach. Dziś, jako Matka Boska Kodeńska, jest patronką Podlasia. Ponadto zobaczymy ruiny pałacu Sapiehów – na ruinach zamku obecnie wznosi się ołtarz polowy, wielokrotnie przebudowywany pałac Placencja, dawną letnią rezydencją Sapiehów. Obiadokolacja i nocleg w Kodniu lub okolicy.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd do Pratulina – nawiedzimy późnoklasycystyczny kościół św. Apostołów Piotra i Pawła z 1838 roku, z cenną ikoną Matki Boskiej z XVII w. wykonaną na blasze, będący jednocześnie sanktuarium poświęconym męczennikom podlaskim, którzy 24 stycznia 1874 zginęli z rąk żołnierzy rosyjskich w obronie wiary katolickiej. Przejazd do Leśnej Podlaskiej, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej – klasztor Ojców Paulinów. Obok kościoła będziemy także mieli możliwość zobaczyć Kaplicę Zjawienia z lat 1718-1720, a także tzw. dąb miłości, pod którym w czasach zaboru rosyjskiego udzielano potajemnie ślubów katolickich. Przejazd do Białej Podlaskiej, gdzie odbędziemy spacer po zespole pałacowo-parkowym Radziwiłłów z XVII w a także nawiedzimy zabytkowy kościół pw. św. Anny z 1572, dawny zbór ariański. Przejazd do Jabłecznej, gdzie nawiedzimy Monaster św. Onufrego, powstały w miejscu, gdzie wg legendy zatrzymała się płynąca Bugiem ikona św. Onufrego. Klasztor był przez wieki ostoją prawosławia na Podlasiu. Zniszczony podczas I i II wojny światowej, odbudowany w 1989-1991 był siedzibą reaktywowanej prawosławnej diecezji chełmsko-lubelskiej. Powrót na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Radzynia Podlaskiego. Zwiedzimy pałac Potockich, pochodzący z XVIII w., Dziedziniec Pałacu zdobią rzeźby Redlera. W ogrodzie znajduję się oranżeria. Przejazd do Łukowa. Spacer po mieście. Nawiedzimy zespół klasztorny bernardynów z 2 poł. XVIII wieku: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w stylu barokowym, dzwonnica z 1766 r., klasztor bernardynów. Ponadto zobaczymy m.in.: głaz z tablicą 1233–1983. 750 lat Łukowa, żywy pomnik: miłorząb upamiętniający 600 rocznicę otrzymania prawa magdeburskiego przez Łuków, Dąb Wolności – żywy pomnik z listopada 1918 r., upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę, konwikt Szaniawskich w stylu barokowym z lat 1728–1733. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
• komfortowy przejazd na całej trasie
• 2 noclegi w hotelu **/*** lub pensjonacie lub Domu Pielgrzyma, pokoje 2-3 os. z łazienkami
• 2 śniadania, 2 obiadokolacje
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie NNW do 10000 zł
• bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i inne wydatki programowe
• opłatę na TFG i TFP